środa, 8 października 2014

Ptaki ogrodów i miast - Kos (cz.1)

Kos(samiec)-
- łatwo rozpoznawalny dzięki lśniącemu ( u dorosłego osobnika) czarnemu upierzeniu i żółtopomarańczowemu dziobowi - należy w Polsce do ptaków pospolitych. Spotyka się go zarówno w centrach miast, np. w parkach, jak i w sadach oraz na obrzeżach lasów. żywi się głównie owadami i dżdżownicami, ale nie pogardzi także owocami jarzębiny, cisu czy jemioły. Poza okresem lęgowym, trwającym od marca do lipca, kosy żyją przeważnie w stadkach.

Obserwacja - bardzo łatwa - Popularny i bardzo zadomowiony kos należy do ptaków najłatwiejszych do obserwacji.

Dogodny okres obserwacji - Kosy w większości prowadzą osiadły tryb życia i zamieszkują tereny zagospodarowane przez człowieka. Można je obserwować przez cały rok.

Charakterystyka :

Rząd: wróblowe
Rodzina: drozdowate
Długość ciała: 24 do 25 cm
Masa ciała: 80 do 110 g
Rozpiętość skrzydeł: 34 do 38 cm
Środowisko: zagajniki, poszycie leśne, kępy drzew, łąki, parki i ogrody
Krzyk, śpiew: krzyk dysonansowy, suchy;śpiew melodyjny, zróżnicowany
Składanie jaj: 2,3 do 5 razy w roku; 3 do 5 sztuk
Wysiadywanie jaj: około 2 tygodni
Wylot piskląt: po upływie 2 tygodni
Długość życia: 2 do 3 lat

Utalentowany śpiewak, bywalec ogrodów-

Dorosły samiec jest ptakiem o upierzeniu matowym i całkowicie czarnym. Jego dziób ma piękny, żółtopomarańczowy kolor, podobnie jak wąska obwódka wokół oczu. w okresie godów kolorystyka ta nabiera intensywności. Samice i osobniki młode są brązowe. Wśród kosów zdarzają się też częściowe lub całkowite albinosy: ich upierzenie zawiera wówczas białe fragmenty, większe lub mniejsze, a oczy mogą być czerwone.

Zachwycający głos-

Pod tą niepozorna powierzchownością kryje się ptak niezwykle żywiołowy. I chociaż jego alarmistyczne krzyki brzmią bardzo fałszywie, w dziedzinie śpiewu może osiągnąć prawdziwe mistrzostwo. Ptak posiada również pewne zdolności imitatorskie; naśladuje różne rodzaje gwizdów. te muzyczne uzdolnienia dają się szczególnie zauważyć wczesną wiosną, gdy o świcie samiec opuszcza swoje stadko i próbuje wytyczyć granice własnego terytorium. Wysoko usadowiony, na przykład na dachu jakiegoś budynku, wydaje z siebie melodyjne dźwięki, w czym wtórują mu inne samice. Taki turniej wokalny to istna rozkosz dla uszu.

Wyrafinowany smakosz-

Kos jest smakoszem, ceniącym sobie różnorodność pożywienia: dżdżownice, larwy owadów, ślimaki, ale także owoce, ziarna i jagody. Dzięki systemowi pokarmowemu dostosowanemu do zmieniających się warunków otoczenia, uzależnionych także od lokalnego klimatu, taki jadłospis dla wszystkożernych zapewnia temu silnemu ptakowi wyżywienie przez cały rok.

Liczna rodzina-

Samica, z pomocą samca, buduje gniazdo w  żywopłocie, kępie drzew, lub w gęstwinie bluszczu porastającego mur. Para konstruuje je z gałązek, suchych traw, mchu i liści mocno zlepionych błotem. Samica składa od trzech do pięciu, zielonkawoniebieskich, rdzawo nakrapianych jaj. Wysiaduje je przez 2 tygodnie, a kiedy opuszcza gniazdo, by zdobyć pożywienie, zastępuje ją samiec. Para kosów może mieć w tym samym roku nawet pięć gniazd! Gdy pisklęta w poprzednim gnieździe jeszcze się nie usamodzielniły, karmi je nadal samiec, podczas gdy samica zajmuje się już wysiadywaniem kolejnego lęgu.



...Druga część informacji o kosie  ( m.in.: pożywienie, pokrewne gatunki, ekologia i zagrożenie gatunku, + oczywiście zdjęcia) jeszcze w tym tygodniu :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz